Uczniowski Klub Sportowy "Ajas" przy Szkole Podstawowej Nr 16, Gdańsk-Orunia, ul. Ubocze 3, o specjalności zapasy - styl klasyczny został powołany w roku 1995. Nazwa "Ajas" wzięta z historii opisanej przez Homera w powieści "Iliada".

Krótka historia początków naszego klubu

Już w następnym roku 1996, rozpoczęliśmy batalię o prymat na wybrzeżu. W roku 1996, podejmujemy się organizacji na terenie szkoły najważniejszej imprezy młodzików " Makroregionalne Mistrzostwa Młodzików" i przy udziale 140 zawodników z 8 klubów zespołowo zajmujemy I miejsce, a indywidualnie zdobywamy 3 pierwsze miejsca na 10 możliwych kategorii:
I m. Łukasz Grygorowicz - kat.wag. - 41kg
I m. Robert Ajchner - kat.wag. - 50kg
I m. Rafał Cejrowski - kat.wag. - 60kg

Następne turnieje i znowu zwycięstwo UKS"Ajas" . Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej ( 1.06.1996r.) odbywają się w naszej szkole, startuje 70 uczniów 20 szkół podstawowych. W klasyfikacji szkół zajmujemy I miejsce, a klubowo II.

Rok 1997

Początek tego roku jest znowu szczęśliwy dla naszego Klubu. W dniu 17.01.1997 jesteśmy organizatorami w naszej szkole Drużynowych Mistrzostw Makroregionu Młodzików, w których startuje 50 zawodników 4 klubów całego makroregionu zdobywamy I miejsce. Mistrzostwa Wybrzeża młodzików, które odbyły się 22.02.1997 w Gdańsku, można zaliczyć do następnego sukcesu, 6 naszych zawodników stanęło na podium a w klasyfikacji zespołowej uplasowaliśmy się na II pozycji. Miesiąc później na matach w Turnieju o puchar Kartuz potwierdzamy naszą wysoką II pozycję w makroregionie. W dniu 7.06.1997 organizujemy w naszej szkole Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, które wygrywamy jako szkoła , a w klasyfikacji klubów zajmujemy II miejsce.

Rok 1998

Pierwszy turniej o Mistrzostwo Wybrzeże zaliczmy na I miejscu. W Makroregionalnych Mistrzostwach Młodzików zajmujemy II miejsce ( turniej zaliczany o punktacji centralnej w systemie Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży), ale do największych sukcesów tego roku w naszym klubu musimy uznać I miejsce Rafała Cejrowskiego i tytuł Mistrza Polski zdobyty na IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w zapasach - 1998 w Poznaniu. Do wspaniałego wyniku zaliczyć możemy II miejsce naszego klubu podczas Uczniowskich Klubów Ogólnopolskiego Turnieju Zapaśniczego Sportowych o Puchar Prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego w Siedlcach - 16 - 17.X.1998r. Na podsumowaniu wyników roku 2001 Uczniowskich Klubów Sportowych całej Polski ( ok. 70 klubów). Polski Związek Zapaśniczy przyznaje puchar naszemu klubowi za zdobycie III miejsca.

Najważniejsze sukcesy zawodników wychowanych w UKS"Ajas":
1. CEJROWSKI Rafał - I miejsce Mistrzostw Polski Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - 1998r.
2. LOEPPCKE Daniel - II miejsce Wicemistrz Polski Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży -1999r.
3. GRYGOROWICZ Lukasz - II miejsce - Międzynarodowe Mistrzostwa Polski kadetów - 1999r.
4. ZERKA Michał - II miejsce Wicemistrz Polski - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - 2000r.
5. BOROWIEC Karol III miejsce - Puchar Polski kadetów -2001r.
6. ADASIEWICZ Łukasz III miejsce - Puchar Polski kadetów 2003r.
7. GUTIAR Przemysław III miejsce - Puchar Polski Juniorów-2005r.
8. KARBOWNIK Jarosław - I miejsce - Międzynarodowe Mistrzostwa Polski kadetów - 2002r.
W/w zawodnik po kilkunastu medalach w różnych kategoriach wagowych i wiekowych, osiągną najlepszy wynik zdobywając tytuł wicemistrza Polski seniorów w roku 2006. Aktualnie trenuje w klubie ZKS"Granica" - Gdańsk.

Uczniowski Klub Sportowy "Ajas", działa pod patronatem Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej, Pomorskiego Związku Zapaśniczego i ZKS"Granica" Gdańsku. Aktualnie w klubie trenuje 20 zawodników w wieku 9 - 16 lat. Należymy do ścisłej czołówki klubów województwa pomorskiego. W większości turniejów naszego województwa w kategorii wiekowej - młodzik zdobywamy zespołowo od I do III miejsca (8 klubów w województwie pomorskim). W związku z młodym wiekiem naszych zawodników, trudno określić pespektywy jakie czekają naszych wychowanków. Dużą część treningu poświęcamy na przygotowanie ogólnej sprawności, w których dominuje gimnastyka i akrobatyka sportowa. Zadania akrobatyczne wnoszą dużą dawkę emocji i pokonują strach przed wielkim wyzwaniem.

W maju 2015 roku klub AJAS obchodził 20 rocznicę powstania klubu. Panu Józefowi Alijewowi życzymy dalszych sukcesów w pracy trenerskiej.